چادرملو محافظه‌کار شد؛

استخراج ۲۸۳۴ ريال سود از معادن «کچاد»

سال گذشته برای «کچاد» به سبب رشد مطلوب نرخ مواد معدنی، با جهش بیش از 3 برابری سود به پایان رسید.

استخراج ۲۸۳۴ ريال سود از معادن «کچاد»
گزارش خبر - سهام "کچاد"

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر به نقل از سرمایه نگر، شرکت صنعتی و معدنی چادرملو سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۹ را با تحقق ۲۸۳۴ ريال سود به ازای هر سهم به پایان رساند که نسبت به عملکرد سال ۱۳۹۸ رشد جالب توجه ۲۴۳ درصدی را حکایت می‌کند.

به طور کلی، در سال گذشته وضعیت شرکت‌های معدنی بسیار مطلوب بوده و به سبب بهایی که به این صنعت داده می‌شود و افزایش نرخ‌های جهانی، شاهد افزایش نرخ مواد معدنی در داخل کشور بودیم. موضوعی که در چادرملو نیز به چشم می‌خورد؛ به عنوان مثال آهن اسفنجی ۱۹ میلیون ريالی سال ۱۳۹۸، در سال ۱۳۹۹ به نرخی نزدیک به ۴۴ میلیون ريال به طور متوسط به فروش رسید. کنسانتره سنگ آهن نیز با افزایش ۲.۵ برابری، با نرخ ۱۶ میلیون ريال به فروش رسید.

به همین جهت، حاشیه سود ناخالص از ۴۸ درصد در سال ۱۳۹۸ به ۶۴ درصد در سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.

کچاد

در مجموع، «کچاد» با افزایش ۱۶۷ درصدی، در سال گذشته به درآمد ۲۶۱ هزار میلیارد ريالی دست یافت که در این رشد، علاوه بر افزایش نرخ‌ها، رشد مقداری نیز دخیل بوده است. این شرکت برای سال ۱۴۰۰ با اندکی کاهش، درآمد عملیاتی ۲۰۸ هزار میلیارد ريالی پیش بینی کرده که به نظر می‌رسد محتاطانه برآورد کرده است؛ چرا که با ورود کنسانتره به بورس کالا و احتمال ورود گندله و آهن اسفنجی به بورس کالا، انتظار می‌رود قیمت‌ها واقعی‌تر شود و روند رو به رشد نرخ‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

از سوی دیگر، طرح احداث یک واحد نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در جوار نیروگاه سیکل ترکیبی و با سرمایه گذاری ۶ میلیون یورو از محل منابع داخلی، طرح احداث کارخانه گندله سازی شماره۲ با ظرفیت ۵ میلیون تن در سال و برآورد سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیون یورو و طرح احداث کارخانه تولید فروسیلیکو منگنز با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال و برآورد سرمایه گذاری به میزان ۴۰ میلیون یورو را در دست اجرا دارد که تحقق هر مورد، رقم مطلوبی بر درآمدهای «کچاد» می‌افزاید.

لازم به ذکر است که تشریفات قانونی از جمله تهیه گزارش توجیهی و تأئید بازرس قانونی در خصوص افزایش سرمایه از مبلغ ۵۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در دست اقدام است.

نکته قابل توجه برای سهامداران این است که هیات مدیره «کچاد» تصمیم دارد در مجمع عمومی‌عادی سالیانه پیشنهاد تقسیم سود ۶۰ درصدی را ارائه کند که به ازای هر سهم ۱۷۰۰ ريال می‌شود.