۵۱ هزار و ۳۲۹ کیلوگرم فرآورده دامی غیربهداشتی در استان مرکزی کشف شد

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۵۱ هزار و ۳۲۹ کیلوگرم فرآورده خام دامی غیربهداشتی و غیرقابل مصرف، سال گذشته در این استان جمع آوری و معدوم شد.

۵۱ هزار و ۳۲۹ کیلوگرم فرآورده دامی غیربهداشتی در استان مرکزی کشف شد
گزارش خبر خوراک دامی

به گزارش خبرنگاران جامعه  گزارش خبر دکتر «محسن شانقی»  در این خصوص افزود: این فرآورده‌ها در جریان ۱۰۲ هزار و ۹۰۹ مورد بازدید و ۲ هزار و ۲۵ مورد نمونه برداری از مراکز تولید، نگهداری، توزیع و عرضه مواد غذایی از جمله فروشگاه‌های گوشت قرمز و سفید، رستوران ها، غذاخوری‌ها، کارگاه‌های بسته بندی و فروشگاه‌های مواد خام دامی کشف و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

وی ادامه داد: در جریان این بازدیدها تعداد ۳۴۹ واحد متخلف بهداشت عمومی در استان مرکزی به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۶۴ هزار و ۴۸۴ تن گوشت سفید و قرمز سال گذشته در کشتارگاه‌های دام و طیور استان تولید شد.

دکتر شانقی افزود: هشت هزار و ۶۴۱ تن این مقدار گوشت قرمز بود که با کشتار ۲۰۸ هزار و ۶۵۵ راس دام سبک و سنگین در کشتارگاه های دام استان استحصال شد.

وی ادامه داد: یک هزار و ۹ راس لاشه دام در راستای نظارت‌های بهداشتی دامپزشکی استان مرکزی بر کشتارگاه‌های دام به دلیل وجود ضایعات مرضی و بیماری‌های عفونی شناسایی، ضبط و از چرخه مصرف انسانی حذف شد.

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۲۶ میلیون و ۱۰۶ هزار قطعه طیور نیز سال گذشته در کشتارهای طیور استان کشتار شد و ۵۵ هزار و ۸۴۳ تن گوشت مرغ از کشتار این طیور استحصال شده‌ است.

شانقی خاطرنشان کرد: ۲۲۵ هزار و ۴۳۶ قطعه طیور غیر قابل مصرف در کشتارگاه‌های استان مرکزی به علت وجود پرخونی، لاغری و ضایعات مرضی ضبط و از چرخه مصرف انسانی حذف شد.
وی افزود: اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از طریق شماره گزارش مردمی ۱۵۱۲ آماده دریافت گزارشات درخصوص مسائل بهداشت مواد غذایی خام دامی است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۹۶۰ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است.