عبدالله علیخانی:

هم افزایش و هم کاهش قیمت بلیت سینما به ضرر تهیه‌کننده‌ها و سینماداران است

عبدالله علیخانی مدیر سینما عصر جدید و تهیه‌کننده فیلم‌های «نازنین»، «عروس فراری»، «کما» و «شب‌های تهران» با اشاره به اینکه افزایش و کاهش قیمت بلیت در هر صورت به ضرر سینما تمام می‌شود، تأکید کرد که با این وجود در حال حاضر هیچ راهی جز بالا بردن قیمت بلیت وجود ندارد.

هم افزایش و هم کاهش قیمت بلیت سینما به ضرر تهیه‌کننده‌ها و سینماداران است
گزارش خبر - بلیت سینما

به گزارش خبرنگاران فرهنگ،هنر و رسانه گزارش خبر، عبدالله علیخانی تهیه‌کننده سینما و مدیر سینما عصر جدید در گفت‌وگو با خبرنگار برنا، اظهار داشت: بیشتر شدن قیمت بلیت سینما یا حتی ارزان شدن آن در هر صورت به ضرر تهیه‌کننده و سینمادار است و در این بین این دو قشر بازنده‌های اصلی هستند و هیچ راهکاری که بتوان به آن به عنوان یک راه حل امیدوار بود، وجود ندارد.

علیخانی تصریح کرد: هزینه تولید فیلم در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته، تهیه‌کننده سینما هم مثل همه مردم با افزایش قیمت‌ها هزینه تولید اثرش چند برابر می‌شود و راه کسب درآمدش نیز بالطبع باید افزایش داشته باشد. فروش فیلم در سینماها اصلی‌ترین راه درآمدزایی برای تولیدکنندگان آثار سینمایی است و بالا رفتن قیمت بلیت با توجه به تورمی که در جامعه شاهد هستیم امری طبیعی است.

او افزود: اما اگر بخواهیم تورم را در نظر داشته باشیم قیمت بلیت در مقایسه با آن افزایش چندانی نداشته و هنوز هم نمی‌تواند جوابگوی هزینه‌ها و در واقع سودآوری شود؛ حتی سینمادارها هم نمی‌توانند با این قیمت به درآمدزایی فکر کنند چرا که سینما از سبد خانواده‌ها بیرون آمده و تعداد کمی از مردم به سینما می‌روند و با گران‌تر شدن قیمت‌ها همین قشر اندک هم کمتر از قبل می‌شود. سینماداری که هزینه‌ها برایش دو چندان شده و میزان دستمزد کارگر نسبت به سال گذشته 30 تا 40 درصد افزایش پیدا کرده است چگونه باید بتواند دستمزدها را پرداخت کند و جلوی تعطیلی سینما را بگیرد؟

تهیه‌کننده فیلم سینمایی «نیش» تأکید کرد: مشکل سینما امروز تنها قیمت بلیت سینما نیست، مشکل اصلی را در جای دیگری باید جستجو کرد. امروز نشریات و خبرگزاری‌های ما متأسفانه جسارت پرداختن به موضوعات اصلی را ندارند و همین مسئله ساده قیمت بلیت را دنبال می‌کنند و کسی نمی‌گوید چرا با گران‌تر شدن همه مایحتاج ابتدایی زندگی سینما نباید قیمت بلیتش را افزایش دهد یا اگر این اتفاق خوشایند نیست باید بررسی شود و راه حلی برای این مشکل پیدا کرد اما متأسفانه هیچ کس به فکر حمایت از سینما نیست.

این تهیه‌کننده در ادامه اظهاراتش گفت: بلیت سینما با همین قیمتی که امسال مشخص شده نسبت به دیگر اقلام مورد نیاز جامعه هیچ افزایش چندانی نداشته است. اما این نکته هم حائز اهمیت است که با افزایش قیمت ممکن است مخاطبان سینما به حداقل برسد و در هر صورت صاحبان آثار و سینماها متضرر می‌شوند.

علیخانی در پایان تصریح کرد: ما بیش از 90 سال است که در کشورمان سینما داریم و در هیچ دوره‌ای به سینما توجه چندانی نمی‌شد و در حال حاضر هم دولت هیچ کمکی به سینما نمی‌کند. اینکه به چند فیلم کمک شود و از چند تهیه‌کننده حمایت شود راهی مناسب برای نجات سینما نیست. اگر دوستان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قصد دارند سینما را از شکست و نابودی نجات دهند باید تمهیداتی درست داشته باشند. متأسفانه در حال حاضر هیچ راه‌حلی جز بالا بردن قیمت بلیت وجود ندارد که همان هم در نهایت به ضرر سینما و سینماگران است.