پاسخ سخت به اقدامات این پالایشی؛

سود «شبندر» ۱۵ رقمی ‌می‌شود

شرایط بورس به‌گونه‌ای وخیم است که خبرهای مثبت نیز تاثیری بر صفوف فروش نمی‌گذارد اما؛ پاسخ سهامداران به افزایش سرمایه و رشد سود «شبندر» چه خواهد بود؟

سود «شبندر» ۱۵ رقمی ‌می‌شود
شبندر سرمایه نگر

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر سرمایه نگر، حسابرسان شرکت پالايش نفت بندرعباس افزایش سرمایه مصوب هیات مدیره را تایید کردند و به این ترتیب، تنها مجوز سازمان بورس و پس از آن، تصویب در مجمع فوق‌العاده، برای رسیدن به سرمایه اسمی ‌۱۴۱ هزار میلیارد ريالی باقی مانده است.

بر اساس این گزارش، بخش اعظم افزایش سرمایه ۳۹۲ درصدی این پالایشی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها طبقه زمین است. از ۱۱۲ هزار و ۳۱۲ میلیارد ريال افزایش سرمایه در جریان، ۳۳۴ درصد از محل تجدید ارزیابی زمین، ۴۴ درصد از محل سایر اندوخته‌ها و ۱۴ درصد از محل سود انباشته خواهد بود.

علاوه بر جلوگیری از خروج نقدینگی و تسهیل تأمین مالی پروژه‌های آتی، «شبندر» جهت اجرای طرح کیفی سازی نفت کوره (کل مخارج برآوردی ۱.۳ میلیارد دلار) نیاز به افزایش سرمایه از محل سایر اندوخته‌ها دارد.

این شرکت پالایشی برآورد کرده با انجام افزایش سرمایه در سال ۱۴۰۰ به سود خالص ۱۴۰ هزار میلیارد ريالی دست یابد که نسبت به پیش بینی سود سال ۱۳۹۹، رشد جالب توجه ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد. لازم به ذکر است که «شبندر» سود سال جاری را تحت هر شرایطی ۹۴ هزار و ۲۳۳ میلیارد ريال برآورد کرده که از میزان سود خالص سال قبل ۲۵۷ درصد بیشتر است.

شبندر

بنابراین، این پالایشگاه قدیمی ‌کشور ضمن قرار گرفتن در مسیر افزایش سرمایه، رشد قابل ملاحظه سود را نیز در پیش دارد که این دو عامل در شرایط عادی بازار سرمایه، اثر قابل توجهی بر قیمت سهم می‌گذاشت اما…