زور دلار به ۲۰ هزار تومان نمی‌رسد

این روزها شاهد کاهش نرخ دلار به محدوده 20 هزار تومان هستیم اما؛ آیا این روند نزولی ادامه دارد؟!

زور دلار به ۲۰ هزار تومان نمی‌رسد
گزارش خبر - وضعیت ارز در ایران

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر  به نقل از سرمایه نگر، این روزها شاهد کاهش نرخ دلار به محدوده ۲۰ هزار تومان هستیم. اغلب کارشناسان معتقدند این افت قیمت موقتی و کوتاه مدت خواهد بود اما؛ همین موضوع، جو روانی فروش سنگینی را پشت درهای صرافی‌ها درست کرده است.

مهمترین عامل کاهش نرخ دلار، انتشار اخبار مثبت از مذاکرات وین و افزایش احتمال توافق بین ایران و آمریکا و حذف برخی تحریم‌ها است. درحالی که خوشبینی‌ها به برجام و همچنین اعمال نظرهای بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز باعث روند نزولی دلار شده اما؛ از لحاظ تکنیکالی کف قیمتی دلار ۲۰ هزار تومان باشد و بعید به نظر می‌رسد در صورت توافق و برداشته شدن تحریم‌های برجامی، در قیمتی کمتر از این عدد تثبیت شود. البته در صورت توافق بین ایران و آمریکا، احتمالا به صورت هیجانی و چند روزه، شاید شاهد نرخ دلار کمتر از ۲۰ هزار تومان باشیم که کاملا موقت خواهد بود.

از سوی دیگر، با بودجه‌ای که پس از کش و قوس‌های فراوان برای سال ۱۴۰۰ تصویب شده، به نظر می‌رسد نرخ ارز قادر به ادامه حضور در کانال‌های زیر ۲۰ هزار تومان نخواهد بود و احتمالا وقتی کار دولت با انتخابات تمام شود، روند صعودی ارز هم شروع خواهد شد.

در تصویر ذیل، روند نرخ دلار از فروردین ماه سال ۱۳۹۹ تا به امروز را مشاهده می‌کنید؛

سرمایه نگر