در سال ۹۹ تحقق یافت؛

رشد ۳۵ درصدی پوشش ریسک‌ صندوق ضمانت صادرات

میزان پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری صندوق ضمانت صادرات ایران در سال ۱۳۹۹ با وجود فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه ۳۵ درصد رشد داشته است.

رشد ۳۵ درصدی پوشش ریسک‌ صندوق ضمانت صادرات
گزارش خبر - صندوق ضمانت صادرات

به گزارش خبرنگاران اقتصاد گزارش خبر از صندوق ضمانت صادرات ایران، این صندوق در سال ۹۹، با رکورد سه میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار بالاترین میزان پوشش ریسک های سیاسی و تجاری صادرکنندگان در کشور را طی ادوار ۵۰ ساله فعالیت خود به ثبت رساند که نسبت به سال ۹۸ رشد ۳۵ درصدی را نشان می دهد.
 پیش از این رکورد پوشش های صادراتی صندوق ضمانت صادرات ایران مربوط به سال ۱۳۸۸ با حدود سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار پوشش صادراتی بود. همچنین ضریب پوشش صادرات (سهم پوشش صندوق از صادرات غیرنفتی) در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹،  به ۱۰ درصد رسید که بالاتر از متوسط این شاخص در میان کشورهای اسلامی و در حال توسعه به شمار می رود.
صندوق ضمانت صادرات ایران در سال گذشته معادل ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار خسارت به صادرکنندگان در جهت تسهیل روند صادراتی آنان پرداخت کرد و هفت میلیون و ۳۰۰ هزار دلار نیز میزان بازیافت خسارت در سال گذشته بوده است.
صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به برنامه های عملیاتی سال ۱۴۰۰ صندوق ضمانت صادرات ایران با توجه به شعار تولید، پشتیبانی ها، مانع زدائی ها تاکید کرده است: با تمرکز بر توانمند سازی صادرکنندگان خرد و متوسط شرکت ها، خدمات هرچه بهتر و متنوع تری را به فعالان اقتصادی ارائه دهد.
صندوق ضمانت صادرات ایران به عنوان تنها موسسه بیمه‌ اعتبار صادراتی‌ (ECA) ایران که همتای موسساتی نظیر ساچه ایتالیا، هرمس آلمان و ساناشور چین است با صدور انواع بیمه‌نامه و ضمانت‌نامه‌های اعتباری نقش مهمی در توسعه صادرات غیرنفتی ایفا می کند.
در شرایطی که مشکلات بسیار روابط بانکی و بیمه‌ای ناشی از تحریم های ناعادلانه آمریکا، تاثیر نامطلوبی بر روابط تجاری کشور با بازارهای خارجی ایجاد کرده است، این صندوق دستاوردهای مهمی در طی سال های دولت تدبیر و امید به ویژه در سال ۱۳۹۹ کسب و به میزان قابل توجهی با طراحی محصولات جایگزین، خلا حضور بانک های ایرانی در تجارت خارجی را مرتفع کرده است.  
صندوق ضمانت صادرات ایران از سال ۱۳۵۲ در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و از سال ۱۳۷۳ زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت های خود را توسعه داد.
این صندوق، صدور متنوع بیمه نامه و ضمانت نامه صادراتی به منظور پوشش ریسک سیاسی و اقتصادی و تجاری صادرکنندگان کالا و خدمات را بر عهده دارد و در کنار بانک توسعه صادرات ایران، برای توان افزایی صادرکنندگان کالا و خدمات و کاهش نگرانی بازگشت سرمایه و کاهش ریسک فعالیت صادراتی، تلاش می کند.