«وبملت» برای این شرکت سود ساخت؛

تمرکز «صبا» بر «تاپیکو» شد

9 ماهه اخیر صبا تامین با رشد 86 درصدی درآمدها به پایان رسید که اغلب این درآمد از فروش سهام به دست آمد.

تمرکز «صبا» بر «تاپیکو» شد
صبا تامین سرمایه نگر

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر به نقل از  سرمایه نگر، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در دوره ۹ ماهه منتهی به بهمن ماه سال جاری با سرمایه جدید ۴۵ هزار میلیارد ريالی، توانست به ازای هر سهم ۱۱۸۱ ريال سود شناسایی کند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۶ درصدی را بیان می‌کند.

بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده، این شرکت برخلاف سال گذشته که ۷ هزار و ۷۹۸ میلیارد ريال درآمد سود سهام شناسایی کرده بود، در دوره جاری به رقم ۳ هزار و ۹۷ میلیارد ريال بسنده کرد. علاوه بر این، یک هزار میلیارد ريال درآمد از محل سود تضمین شده صندوق‌ها عاید شرکت شد.

از محل فروش سرمایه گذاری‌ها با افزایش ۱۴۶ درصدی به سود ۵۱ هزار میلیارد ريالی دست یافت. «صبا» طی ۹ ماهه منتهی به بهمن، ۷۷ هزار میلیارد ريال سهام به فروش رساند و بازدهی ۶۶ درصدی کسب کرد. ۳۴ درصد از رقم سود فروش سرمایه گذاری‌ها از محل فروش بخشی از سهام «وبملت» و ۲۹ درصد نیز از محل فروش سهام «تاصیکو» حاصل شد.

در طرف دیگر معاملات، این شرکت اقدام به خرید حدود ۴۷ هزار میلیارد ريال سهم از بازار سرمایه کرد که بیشترین مبلغ (معادل ۴۷ درصد) صرف خرید سهام «تاپیکو» شد.

«صبا» علاوه بر متنوع‌سازی پرتفوی خود به دنبال تاسیس یک شرکت سبدگردان و همچنین، شرکت لیزینگ است.

این شرکت سهامدار ۳۰ شرکت بورسی به بهای تمام شده ۸۶ هزار و ۵۵۲ میلیارد ريالی است که ارزش بازار آن بالغ بر ۳۶۸ هزار میلیارد ريال است. مبلغ ۲۲ هزار و ۲۲۲ میلیارد ريال نیز در شرکت‌های غیربورسی سرمایه گذاری کرده است.

همانطور که در تصویر ذیل مشاهده می‌کنید اغلب سرمایه گذاری‌های «صبا» در شرکت‌های بورسی و در صنایع پتروشیمی و معدنی است و در این میان، «تاپیکو» بیشترین سهم را دارد و در بین غیر بورسی‌ها، شرکت سنگ آهن مرکزی ایران خودنمایی می‌کند.

صبا تامین