تاثیرات ناکامی دور ششم مذاکرات وین بر بازارها چه بود؟

ارزش معاملات خرد باز هم کاهش یافت و به عدد ۲۸۸۰ میلیارد تومان رسید. خودروسازان، فلزات و بانک‌ها پرمعامله‌ترین صنایع و پالایشی یکم، دارا یکم و خودرو هم نمادها با بیشترین ارزش معاملات بودند.

تاثیرات ناکامی دور ششم مذاکرات وین بر بازارها چه بود؟
گزارش خبر- مذاکرات وین

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه  گزارش خبر، بورس دیروز هم به روند نزولی خود ادامه داد و برای سومین جلسه معاملاتی پیاپی شاخص کل و هم‌وزن به یک اندازه یعنی ۰.۳ درصد افت کردند.

ارزش معاملات خرد باز هم کاهش یافت و به عدد ۲۸۸۰ میلیارد تومان رسید. خودروسازان، فلزات و بانک‌ها پرمعامله‌ترین صنایع و پالایشی یکم، دارا یکم و خودرو هم نمادها با بیشترین ارزش معاملات بودند.

خروج پول حقیقی به رقم ۲۹۰ میلیارد تومان رسید. بیشترین حجم خروج پول از بانک‌ها، فلزات و محصولات شیمیایی بود.

در پایان معاملات دیروز بورس تهران ۶۸ درصد نمادها در مدار منفی معاملات قرار داشتند. در این میان ۳۵ واحد درصد از نمادها با صف‌های فروش سنگینی به ارزش ۲۷۵۰ میلیارد تومان مواجه بودند.

در سمت مثبت بورس هم فقط ۶ درصد نمادها با صف خریدهایی به ارزش تنها ۳۰۰ میلیارد تومان همراه بودند.

خودروسازان در بین صنایع بزرگ‌تر و سیمانی‌ها در صنایع کوچک‌تر از جمله صنایع و نمادهای پر رونق و صعودی بودند.

روز چهارشنبه پانزده درصد از سهام شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشور (ومدیر) عرضه اولیه خواهد شد. با فرض مشارکت ۲.۳ تا ۲.۸ میلیون نفری به هر کد معاملاتی بین ۹۶ تا ۱۲۰ هزار تومان سهام تخصیص خواهد یافت.

دامنه نوسان قیمت نماد وآیند (بانک آینده) از روز چهارشنبه از ۲ درصد به ۴ درصد افزایش خواهد یافت.

۴ هزار تن مس کاتدی در قیمت ۲۰۱ میلیون تومان به ازای هر تن عرضه و ۳۶۲۰ تن معامله در همان قیمت پایه صورت گرفت که نسبت به عرضه قبلی در ۱۸ خرداد افت ۱.۴ درصدی داشته است.

دیروز ۲۰ هزار تن گندله سنگ آهن اپال پارسیان سنگان در قیمت ۳۵۲۰ عرضه و ۱۰ هرار تن معامله در همان قیمت پایه صورت گرفت که با همان قیمت عرضه قبلی در تاریخ ۲۶ اردیبهشت برابر است.

دور ششم مذاکرات وین که از شنبه با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام‌ آغاز شده است، امروز نیز به صورت فشرده و مستمر ادامه داشت و هیات‌های ایران و روسیه دیدار داشتند. روسیه این دیدار دوجانبه را سازنده توصیف کرد.

با این حال، عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان بار دیگر تأکید کرد: فکر نمی‌کنم بتوانیم در این دور به نتیجه نهایی دست یابیم، حتی نمی‌توان پیش بینی کرد که دور بعدی دور نهایی چه زمانی خواهد بود.

پس از آنکه که حضار مذاکرات وین یک صدا از آن گفتند که دور ششم به توافق نخواهد انجامید و حداقل به یک دور دیگر مذاکره نیز نیاز است، دلار امروز ۲۰۰ تومان افزایش یافت و به ۲۴ هزار تومان رسید. اگرچه نمی‌توان گفت رشد چندانی در قیمت‌ها اتفاق افتاده است؛ چراکه دلار حدود دو هفته است که مدام بالا و پایین مرز ۲۴ هزار تومان نوسان می‌کند.

در همین حال از منظر حواله درهم امارات، دلار می‌تواند در نقطه پایین‌تری قرار گیرد. نرخ درهم ۵۵۶۰ تومانی فعلی معادل دلار ۲۴۰۷۵ تومانی است. به عبارتی تقریبا فاصله‌ای بین این نرخ و نرخ کنونی دلار در بازار تهران وجود ندارد. این در حالی است که معمولا به دلایلی از جمله هزینه نقل و انتقال حواله، دلار حواله‌ای کمی گران‌تر از نقدی است. از ابتدای سال هم دلار معادل درهم به طور میانگین ۲۵۰ تومان از قیمت اسکناس آمریکایی در بازار تهران گران‌تر بوده است.

از سویی دیگر، در رای‌گیری انجام شده در کنست رژیم صهیونیستی، نفتالی بنت توانست رای اعتماد لازم را بدست آورد تا به دوران ۱۲ ساله نخست وزیری بنیامین نتانیاهو پایان دهد.

بنت در مراسم سوگند خود گفت: «کابینه جدید کارش را برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران آغاز خواهد کرد. برنامه هسته‌ای ایران بزرگترین چالش ماست».

او مدعی شد «احیای توافق هسته‌ای با ایران یک اشتباه است و اسرائیل به ایران اجازه نخواهد داد تا خودش را با سلاح هسته‌ای مسلح کند. اسرائیل بخشی از این توافق نخواهد بود و به حفظ آزادی عمل کامل خود ادامه خواهد داد».

همچنین نتانیاهو مدعی شد: «بنت نمی‎تواند با برجام مخالفت کند. ایرانی‌ها می‌دانند که کابینه جدید اسرائیل ضعیف بوده و خود را با جامعه بین‌المللی تطبیق می‎دهد. پیام من به کسانی که در حال جشن گرفتن در تهران هستند این است که ما به زودی باز خواهیم گشت.»