با تولید کاشی‌های ضد باکتری توسط شرکتی دانش‌بنیان محیط های درمانی ایمن‌تر می‌شود

یک شرکت دانش‌بنیان با تولید نانوماده اکسید روی، یک محصول کاربردی برای حفظ سلامت در محیط‌های درمانی ارائه کرد.

با تولید کاشی‌های ضد باکتری توسط شرکتی دانش‌بنیان محیط های درمانی ایمن‌تر می‌شود
گزارش خبر - کاشی ضدباکتری

به گزارش خبرنگاران گروه علم فناوری گزارش خبر، به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بشرا قنبری شوهانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوآور راننانومقیاس برهان گفت: با توجه به اهمیت و ظرفیت‌های بزرگ شکل گرفته در کشورمان در حوزه نانو فناوری، این شرکت، در این حوزه فعالیت می‌کند و محصولاتی را مبتنی بر نانو مواد تولید می‌کند. یکی از تولیدات این مجموعه، نانو ماده اکسید روی است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان نوآوران نانو مقیاس برهان، در ادامه افزود: این ماده خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و در محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در محیط‌های درمانی، حمام و آشپزخانه به دلیل رطوبت فضای مناسبی برای رشد انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها ایجاد می‌شود، با تولید کاشی‌های آنتی‌باکتریال، این باکتری‌ها از بین می‌روند و محیط، بهداشتی و تمیز باقی می‌ماند.

قنبری شوهانی ضمن توضیح فعالیت‌های علمی صورت گرفته در این مجموعه گفت: نانو ماده اکسید روی با لعاب به کار رفته در کاشی ممزوج می‌شود و در کارخانه‌های کاشی‌سازی، محصول نهایی، یعنی کاشی ضد باکتری تولید می‌شود. این محصول از طریق دانشگاه تهران و آزمایشگاه میکروبیولوژی این دانشگاه آزمایش شد و مشخص شد تا 99 درصد از باکتری‌های موجود را از بین می‌برد.

این فعال دانش‌بنیان در ادامه با توجه به زمینه‌های موجود در کشور برای گسترش استفاده از نانوموادها، گفت: مشتری نهایی نیز می‌تواند یک تکه از کاشی را به آزمایشگاه ارائه دهد و آنها نیز یک آزمایش ساده روی آن انجام می‌دهند تا از نتیجه کار و کیفیت محصول مطمئن شود. البته مصرف این محصول محدود به کاشی نیست و در محیط‌ها و محصولات گوناگونی قابلیت استفاده دارد.

قنبری شوهانی، افزود: اکنون این مجموعه در حال فعالیت بر روی پروژه تولید چرم آنتی‌باکتریال است. این چرم برای مثال می‌تواند برای تولید کفش‌های ضدباکتری به کار رود. کفش آنتی باکتریال علاوه بر افزایش بهداشت پا، از تولید بوی بد نیز جلوگیری می‌کند.

وی همچنین بیان کرد: این مجموعه در مرکز نوآوری دانشگاه فرودسی مستقر است و شرکتی برآمده از دل دانشگاه محسوب می‌شود. در حال حاضر نیز در تلاش هستیم تا با استفاده از نانو فناوری، سبد محصولات دانش‌بنیان و فناور خود را متنوع‌تر سازیم.