ایجاد فضای تبادل ایده، تجربه و اندیشه، راهکاری مناسب برای مشارکت مردم در توسعه پایدار

تاثیر سرمایه گذاری زیربنایی بر رشد اقتصادی از مباحث مهم توسعه اقتصادی است، تهیه و تدارک این سرمایه ها، رشد اقتصادی را بهبود می بخشد. در این راستا ایجاد فضای تبادل ایده، تجربه و اندیشه به منظور مشارکت های مردم در اقتصاد ملی و منطقه ای، تأثیر بسزایی در احیا و بازسازی اقتصاد کلان دارد.

ایجاد فضای تبادل ایده، تجربه و اندیشه، راهکاری مناسب برای مشارکت مردم در توسعه پایدار
گزارش خبر-مشارکت های مردمی در سرمایه گذاری های استانی و ملی

به گزارش خبر برای توسعه و رشد اقتصادی، وجود زیرساخت‌های مناسب، اعم از زیرساخت‌های سخت (مانند جاده، نیروگاه تولید برق و..) و زیرساخت‌های نرم (مانند نظام‌ مالی، نظام حقوقی و...) ضروری است. طی سال های اخیر در بخش خصوصی و دولتی اقتصاد، سرمایه گذاری های زیر بنایی گسترده ای در سطح ملی صورت گرفته است. از طرف دیگر منابع ملی (اعم از منابع گسترده نفت و گاز، معادن، زمین های بکر) و نیروی انسانی متخصص و صاحب فکر شرایط ویژه و بستر مناسبی برای احیا و بازسازی اقتصاد رقم زده است. بدیهی است بدون مشارکت های بخش خصوصی (مردم) در این زیرساخت ها، کارکرد سایر نهادها، بنگاه‌ها و نظام‌ها با کندی مواجه می شود. به همین دلیل مشارکت های مردمی در سطوح ملی و منطقه ای تأثیر بسزایی در رشد و توسعه پایدار دارد. مشارکت های مردمی در حوزه های مختلف اقتصادی همواره عاملی برجسته در افزایش تولید ناخالص داخلی بشمار می آید و انجام پروژه های مشارکتی متعدد و متنوع، تجارب ارزنده ای را در قالب پروژه های مشارکت عمومی رقم خواهد زد.

اما متاسفانه چالش های حاشیه ای مختلف در مسیر پیشرفت و توسعه کشور وجود دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد

  • واگذاری مسؤلیت های کلیدی و تاثیرگذار به افراد غیر متخصص
  • عدم استفاده از اتاق های فکر متشکل از متخصصان، خوش فکران و نخبگان
  • نبود روحیه تیمی درپروژه ها
  • خلع بانک اطلاعاتی متمرکز و واقعی از زیر ساخت های کشور به تفکیک استانها و شهرها

لذا به منظور پیشبرد اهداف اقتصادی در سطح ملی و بهبود کسب و کارها توجه به موارد زیر ضروری بنظر می رسد؛

۱. آموزش های کاربردی و بین رشته ای دانشگاهی توسط اساتید مطرح با محتوای بروز بین المللی

۲. ایجاد فضای تبادل ایده،  افکار و اطلاعات بازرگانی در قالب نشت ها، اجلاس و مهمانی های تجاری داخلی و بین المللی

بر این اساس هلدینگ اسپیدار و هلدینگ سفیر با انجام مطالعات کاربردی و سیاست پژوهی در توسعه مشارکت مردمی در بخش های استانی و ملی سرمایه گذاری، مفتخر خواهند بود تا در آینده نزدیک راهکارهای عملی و موثر را به منظور گشایش معضلات اقتصادی از طریق مشاوره با صاحب نظران اقتصادی، نخبگان و همچنین صاحبان کسب و کارهای موفق تجاری ارائه نمایند که علاقمندان در این زمینه ها از دانش و اطلاعات کافی برخوردار و بهره مند شوند.