ثبت سود 399 ريالی در سال 1399؛

بازار مسکن، «حفارس» را از زیان فراری داد

عملکرد «حفارس» در سال گذشته از نظر عملیاتی بهبود یافت اما؛ افزایش هزینه‌ها مجالی برای کامیابی نداد.

بازار مسکن، «حفارس» را از زیان فراری داد
گزارش خبر - سود و زیان سهام حفارس

به گزارش خبرنگاران بورس، بانک و بیمه گزارش خبر،  سرمایه نگر، شرکت حمل ونقل بين المللی خليج فارس (حفارس) صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ را با رشد خیره کننده سودآوری منتشر کرد که ارتباطی با عملیات اصلی شرکت ندارد.

بر اساس این گزارش، مبلغ ۳۹۹ ريال سود به ازای هر سهم طی دوره ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ محقق شده؛ در حالی که این رقم در سال ۱۳۹۸ معادل یک ريال بود.

سرمایه نگر

سرمایه نگر

هر چند که درآمدهای عملیاتی این شرکت فعال در حوزه حمل و نقل، در این سال افزایش ۹۲ درصدی را ثبت کرد اما؛ بهای تمام شده ۱۱۰ درصد افزایش یافت و موجب شد زیان ناخالص با جهشی بلند، به رقم ۵۳۷ میلیارد ريال برسد؛ سال قبل زیان ناخالص ۳۲ میلیارد ريال بود.

«حفارس» جهت افزایش میزان حمل و خود اقدام به بازاریابی در کشورهای همسایه به منظور توسعه همکاری بیشتر در صنعت حمل و نقل کرده است. به علاوه، بازگشایی شعب جدید و فراهم سازی زیرساخت‌ها جهت حمل و نقل ترکیبی کالا را برای افزایش دایره فعالیت در دست اجرا دارد.

افزایش بهای تمام شده ناشی از افزایش هزینه کارکرد رانندگان و افزایش نرخ لوازم یدکی و اجرت تعمیرات و نرخ حمل تجاری است.

در این بین، آن چه که موجب فرار «حفارس» از زیاندهی و ثبت سود خالص یک هزار میلیارد ريالی شد، کسب یک هزار و ۷۲۵ میلیارد ريال درآمدهای غیرعملیاتی است. این میزان درآمد متفرقه از محل تهاتر زمین یزد با بدهی‌های کلان شرکت حاصل شد.

به این ترتیب، زیان انباشته شرکت با کاهش قابل ملاحظه به ۴۹۳ میلیارد ريال کاهش یافت اما؛ همچنان دست سهامداران از تقسیم سود در مجمع کوتاه است و حداقل یک دوره مالی دیگر باید صبر کنند.