از کرونای "هندی" چه می‌دانید؟

یک متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به شیوع نوع جدید ویروس کرونا موسوم به کرونای هندی در کشور هند، گفت: متاسفانه آنچه فعلا مشخص است این است که این نوع کرونا سرعت بالای انتقال و کُشندگی بیشتری نسبت به سایر انواع کرونا دارد.

از کرونای "هندی" چه می‌دانید؟
گزارش خبر - کرونای هندی

به گزارش خبرنگاران جامعه گزارش خبر؛ دکتر علیرضا جانبخش در گفت و گویی با بیان اینکه ویروس کرونا در پی انتقال گسترده در کشورهای مختلف دچار جهش شده، گفت: در ماه های اخیر کرونای انگلیسی، آفریقایی، برزیلی و ... شناسایی شده و این روزها نوبت به کرونای هندی رسیده است.

وی افزود: با توجه به اینکه این نوع کرونا به تازگی شناسایی شده هنوز اطلاعات زیادی در خصوص ماهیت و چگونگی و نحوه انتقال آن وجود ندارد.

جانبخش گفت: حتی هنوز نمی دانیم که آیا امکان تشخیص این نوع ویروس از سایر ویروس های کرونا با تجهیزات فعلی وجود دارد یا نه، اما آنچه مشخص است این است که این نوع ویروس جدید از قدرت انتقال بالایی برخوردار است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: این نوع ویروس علاوه بر قدرت بالای انتشار، سرعت بالایی هم در انتشار بیماری در بدن انسان دارد.

وی افزود: همچنین این نوع ویروس جوانان را بیشتر درگیر کرده و با میزان مرگ و میر بالایی همراه است، اما هنوز در خصوص درصد و میزان این افزایش و کُشندگی اطلاع دقیقی نداریم.

جانبخش با بیان اینکه با انتشار گسترده ویروس کرونا همچنان امکان جهش های بعدی این ویروس وجود دارد، گفت: آنچه امروز تمام دنیا را نگران کرده این است که آیا واکسن های کرونا در مقابل این ویروس های جهش یافته هم کارایی دارند، یا نه.

این متخصص بیماری های عفونی افزود: جهان امروز یک بحران جدی را پشت سر می گذارد و همه باید بدانند آنچه مسلم است و تا امروز قطعیت داشته این است که با پیشگیری و رعایت پروتکل ها می توان مقابله موثری با این ویروس داشت و از گسترش آن در سطح جوامع و جهش های بعدی آن پیشگیری کرد