آیا میدانید استخوان ران انسان چقدر وزن را تحمل می کند؟

استخوان بدن انسان به طرز شگفت‌انگیزی قدرتمند است و توانایی تحمل چند برابر وزن خود را دارد.

آیا میدانید استخوان ران انسان چقدر وزن را تحمل می کند؟
گزارش خبر/بدن انسان

به گزارش خبرنگاران گروه زندگی و سرگرمی گزارش خبر، استخوان‌های از جمله مهم‌ترین اعضای بدن هستند و رشد انسان به آن‌ها بستگی دارد در حقیقت هرگونه حرکتی با کمک استخوان‌ها صورت می‌گیرد. از همین رو حفظ سلامتی استخوان‌ها اهمیت ویژه‌ای داشته و پزشکان توصیه می‌کنند با خوردن مواد غذایی مغذی و ورزش کردن همواره این اعضا را در وضعیت مطلوب نگه داریم.

اکثر استخوان‌های بدن از مواد یکسانی ساخته شده‌اند. لایه خارجی استخوان صاف و سخت است و اگر از بیرون به استخوان نگاه کنیم امکان مشاهده داخل آن وجود ندارد اما متخصصان با بررسی دقیق استخوان‌ها متوجه شدند این اعضای کاربردی از لایه‌های متعددی تشکیل شده و هر لایه از قسمت قبل خود محافظت می‌کند. داخل استخوان‌ها شبیه به اسفنج و دارای حفره‌های متعدد است.  خارجی‌ترین لایه آن که قسمت صاف و سخت است از استخوان فشرده درست شده است و وقتی اسکلتی را نگاه می‌کنید این قسمت قابل رویت است. استخوان‌ها ۱۴ درصد از وزن کل بدن را شامل می‌شوند و جالب است که بدانید تعداد استخوان‌های بدن در زمان تولید ۳۰۰ عدد و در دوران بزرگسالی به ۲۰۶ عدد می‌رسد. یعنی تعداد استخوان‌ها با گذشت عمر کمتر می‌شود.

ساختار استخوانی بدن یا همان اسکلت از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به استخوان‌های سر، ستون فقرات، قفسه سینه و استخوان نیم‌لگن اشاره کرد. قدرتمندترین استخوان بدن، ران است. این استخوان در فردی با وزن ۸۳ کیلوگرم می‌تواند مجموع فشاری را که ۱۶ هزار نفر همزمان باهم به آن وارد می‌کنند تحمل کند. یعنی اگر تعداد افرادی که گفته شده روی استخوان ران بایستند بازهم مشکلی برای این عضو ایجاد نمی‌شود.